7 kroków, które musisz pokonać w drodze do niezależności finansowej

Finanse osobiste są banalnie proste, a zarządzanie domowym budżetem to naprawdę nic trudnego, o ile sami nie komplikujemy sobie życia. Tyle tylko, że większość z nas nigdy nie była tego uczona i po prostu nie wiemy, od czego zacząć. Wystarczy pokonać siedem pierwszych kroków, aby reszta toczyła się już automatycznie, przy naszym niewielkim udziale. Więcej dowiesz się na stronie ranking kont firmowych.

1. Ustal, od czego startujesz

To moment prawdy, bo określisz w ten sposób wartość swojego majątku. Musisz obliczyć, ile jesteś wart i nie ma tu mowy o twojej wartości emocjonalnej czy intelektualnej, a tylko i wyłącznie finansowej. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste, bo zaczynasz od wycenienia stanu swojego majątku. Wszystko jest zmienne, a wartość samochodu czy nieruchomości może być teraz zupełnie inna niż wówczas, gdy je kupowałeś. Podobnie postępujesz z wszystkimi swoimi zobowiązaniami, obliczając pozostałe do spłaty kwoty kredytów wraz z odsetkami i marżami. Teraz już tylko odejmujesz to, co masz od tego co jesteś winien. Sukces? Jesteś na plusie? To znaczy, że mądrze zarządzałeś swoimi pieniędzmi. Zdecydowanie gorzej, gdy widzisz tylko minus.

2. Przygotuj budżet domowy

Jeśli jesteś majątkowo na znaczącym plusie, bynajmniej nie oznacza to, że nie powinieneś dysponować budżetem domowym. Budżet to niezbędne narzędzie, po to, abyś wiedział, w którym kierunku zmierzają twoje pieniądze, ile potrzebujesz na bieżące utrzymanie, jakie są twoje koszty i czy panujesz nad swoimi dochodami. Jeśli twoje zadłużenie jest znacząco wyższe niż wartość majątku, budżet jest niezbędny, po to, aby zobaczyć, którędy „uciekają” twoje pieniądze.

3. Zgromadź fundusz awaryjny

Na początek nie musi być to wielka kwota, dwa, trzy tysiące nadwyżki finansowej ulokowanej na odrębnym koncie np. oszczędnościowym. To kwota, która pozwoli ci na pokrycie kosztów naprawy pralki czy zakup nowej lodówki. Pamiętaj, aby wydane pieniądze natychmiast sobie „oddać”. W ten sposób unikniesz pożyczek i kupowania na raty.

4. Pozbądź się długów

Długi można podzielić na te dobre i te złe. Dobre długi to takie, które służą do budowania inwestycji, choćby kredyt hipoteczny, za który kupujesz nieruchomość czy pożyczka na rozwój firmy. Źle długi to wszelkie zobowiązania, które wydajesz na bieżącą konsumpcję i to tych zobowiązań powinieneś pozbyć się jak najszybciej. Pewnie już zapomniałeś o wakacjach, na które wydałeś pieniądze, a konsola do gier kupiona na kredyt się zestarzała, a ty nadal spłacasz raty i odsetki. Uciekaj jak najdalej od pożyczek konsumpcyjnych.

5. Zbuduj fundusz bezpieczeństwa

Jeśli udało ci się spłacić długi, nie zaprzestawaj wysiłku. Te same pieniądze, które przeznaczałeś na spłacanie zadłużenia, przeznacz teraz na oszczędności. W ten sposób zbudujesz swoją poduszkę bezpieczeństwa, kapitał, który przyda ci się w każdej niespodziewanej sytuacji życiowej. Uwierz, osoby, które nim dysponują, omija pech, a każde niefortunne zdarzenie są w miarę szybko w stanie naprawić i wyjść z niego obronną ręką.

6. Zacznij inwestować nadwyżki

Jeśli systematycznie będziesz wdrażał w życie kolejne kroki, za moment zauważysz, że na twoim koncie zostają spore nadwyżki. Pora nauczyć się je inwestować. Pomyśl o zabezpieczeniu emerytalnym, pieniądzach na studia dziecka, a wreszcie, jeśli nie znajdziesz innego sposobu inwestycyjnego, pomyśl o spłacie hipoteki. Pieniądze inwestycyjne powinny zarabiać, dlatego pomyśl o dokształceniu się i nauce zarządzania swoimi pieniędzmi. Może odkryjesz, że giełda to twoje miejsce na ziemi?

7. Zrealizuj marzenia

Inwestowanie i oszczędzanie są bardzo istotne, ale pomyśl także o własnych przyjemnościach. Spłaciłeś długi, odłożyłeś kapitał, pozwalający na spokojny sen- pora na nagrodę. Zacznij cieszyć się życiem i naucz się sprawiać przyjemność sobie i innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *