10 pomysłów na to, aby być eko i jeszcze oszczędzać pieniądze

Toniemy w śmieciach, a za ich wywóz i utylizację płacimy ogromne pieniądze. Nie dość na tym, równie wielkie pieniądze wyrzucamy, marnując żywność i kupując tak dużo rzeczy, że nie jesteśmy w stanie ich zużyć. Pomocna może być strona promocje bankowe. Idea zero west, która zakłada generowanie, jak najmniejszej ilości odpadów, powinna być bliska każdemu, kto troszczy się o środowisko, ale i o własne finanse. Jak zredukować ilość odpadów?

1. Nie kupuj reklamówek

Opłata za opakowania jednorazowe jest bardzo wysoka, reklamówki natomiast są po prostu zbędne. Zaplanowane zakupy? To oczywiste, bo tylko kupując z listą, nie kupimy rzeczy niepotrzebnych. Wiemy więc, ile miejsca nam zajmą i spokojnie możemy iść do sklepu z torbą. Te reklamówki, które już mamy w domu zużyjmy do opakowania naszych odpadów, w ten sposób zaoszczędzimy na workach i pozbędziemy się plastiku z domu.

2. Nie kupuj paczkowanej żywności

Nie zawsze uda się tego uniknąć, ale zwracaj uwagę na to, jak duże są różnice pomiędzy mytymi i pakowanymi warzywami a tymi, które samemu musimy zważyć. Podobnie, ryż czy kasze, kupowane luzem są zdecydowanie tańsze, a ty w dodatku nie wyrzucasz do kosza kolejnego opakowania.

3. Zabieraj do pracy jedzenie z domu

Unikasz w ten sposób plastikowych opakowań na żywność, które zalegają potem w miejskich śmietnikach. Masz też pewność, że nic się nie marnuje: jednorazowy wydatek na termos obiadowy szybko się zwróci, jeśli zaczniesz zabierać do pracy niedojedzoną zupę czy makaron. Do pakowania kanapek używaj woskowanych, wielorazowych chusteczek lub po prostu pudełek na lunch.

4. Poznaj idee ekonomii współdzielenia

Naprawdę nie ma sensu kupowanie jednej piły, podkaszarki czy elektrycznego sekatora, jeśli twój sąsiad posiada takie narzędzia. Wystarczy porozmawiać i ustalić, jakie narzędzia masz kupić ty i wzajemnie je sobie pożyczać. Jeśli uda się wam zachęcić do idei kolejnych sąsiadów, okaże się, że wystarczy, by każdy tylko raz zainwestował w sprzęt i wypożyczał go sąsiadom. Zasada wzajemności to znacząca oszczędność i ekologia, bo popsuty sprzęt nie trafia do elektrośmieci.

5. Nie kupuj rzeczy słabej jakości

Chytry dwa razy traci, mówi stare powiedzenie. Kupowanie rzeczy wyjątkowo tanich, kiepskiej jakości to po prostu marnowanie pieniędzy. Nie dość, że bardzo szybko się psują i niszczą, to jeszcze zazwyczaj nie da się ich naprawić lub jest to zupełnie nieopłacalne.

6. Kupuj używane ubrania i urządzaj sąsiedzkie wymiany

Rynek odzieży używanej jest coraz lepiej rozwinięty, a używane rzeczy można łatwo sprzedać i kupić. Warto korzystać, oszczędzać i dawać przedmiotom drugie życie. Jeśli brakuje ci czasu na robienie zdjęć i sprzedaż, a znudziła ci się bluzka, podaruj ją sąsiadce, a ona zapewne odwzajemni się tym samym.

7. Przerabiaj i naprawiaj

To nie tylko oszczędność, ale i doskonała zabawa. Stare krzesło czasem potrzebuje tylko odrobiny farby, by zyskać na urodzie, a ty zobaczysz, jaka to satysfakcja, zrobić samemu niepowtarzalny mebel.

8. Zastępuj chemię naturalnymi środkami

Ocet, kwasek cytrynowy, soda, orzechy piorące są w stanie rozwiązać trzy czwarte problemów w czasie sprzątania, a są o wiele tańsze od środków chemicznych w kosztownych i kolorowych opakowaniach, które latami ulegają biodegradacji. Nie dość na tym, wiele kosmetyków można zrobić, wykorzystując produkty, które znajdziesz w swojej kuchni.

9. Oszczędzaj wodę

Zmywarka, ekonomiczna pralka to jednorazowo nieco większe wydatki, które błyskawicznie się zwracają. Podobnie zresztą jest z inteligentnymi bateriami i spłuczkami. Perlatory na kranach to nieco mniejszy wydatek, a napowietrzonej wody pozornie jest więcej. Jeśli masz ogród, pamiętaj o deszczówce. Zasobnik podstawiony pod rynnę to nie tylko oszczędność, ale często i dekoracja.

10. Nie drukuj

Myśl o lasach tropikalnych i nie marnuj papieru. Pandemia ma tę dobrą stronę, że zdaliśmy sobie sprawę, że podpis przez profil zaufany jest równie wiarygodny, jak papier i pieczątka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *